Sirke ile yapılacak doğal karışımlar

El kokularını önleme
Ellerinize sinen soğan, sarımsak ve balık kokusunu çıkarmak için saf sirkeyle ellerinizi ovalamanız işe yarayacaktır.

Ağız kokusunun giderilmesinde
Soğanlı ya da sarmısaklı bir yemekten sonra nefesinizin kısa sürede güzel kokmasının ve tazelenmesinin yolu, bir bardak ılık suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı tuzu eritip bununla ağzınızı durulamaktır.

Sindirim sorunlarında
Sirke, kabızlık ve reflü gibi problemlere sebep olan genel sindirim bozukluklarını giderir. Bunun yanı sıra sirke mantar ve bakteri önleme özelliği ile gıda zehirlenmelerini de engelleyebilir. Sirke ayrıca mide yanmasına da iyi gelir.

Uyku problemlerinde
Yatmadan önce bir bardak ılık suya, bir çorba kaşığı doğal sirke ve bal ekleyip için. Bu karışım uykunuzun rahat geçmesini sağlayacaktır.

Saç bakımında
30 gr. kadar doğal sirkeyi üzerine su ekleyip banyodan çıkmadan önce saçınıza dökün. Bu sudan sonra tekrar durulanmayın.

Kilo verme probleminde
Yemeklerden önce sirkeli su içmek veya yemekle birlikte sirke tüketmek doyma hissine ulaşmayı ve daha az yemeyi sağlıyor.

Teknolojik ürünlerin temizlenmesinde
Bilgisayarınız, yazıcınız, faks makineniz veya diğer ev ofis araçlarını su ve sirkeli karışımla silebilirsiniz. Ancak temizliğe başlamadan önce tüm ekipmanların kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Duman veya sigara kokusunu gidermede
Eğer yemek yaparken yemeği yaktıysanız ya da evinizde sigara içiliyorsa, kokunun en yoğun olduğu alana sirkeyle doldurduğunuz bir kase koyarak duman kokusunu giderebilirsiniz.

Mobilyalardaki izlerin giderilmesinde
Mobilyalarda kalan beyaz bardak izlerini temizlemek için sirkeli su kullanın. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Küflerin temizlenmesinde
Sevdiğiniz gömleğiniz, üstlüğünüz ya da herhangi bir kıyafetiniz küflendiğinde onu çıkaramayacağınızı düşünüp atmayın! Küf lekelerini çıkarmak için sirkeye başvurabilirsiniz.

Halıların temizlenmesinde
Eski halılarınızın görünümlerini canlandırmak ve temizlemek için sirkeyi kullanabilirsiniz.

Krom ve çelik ev eşyalarının temizlenmesinde
Çelik tencerelerinizi, demliklerinizi temizlemek için sirkeden faydalanabilirsiniz.

Porselen, kristal ve çam eşyaları parlatmada
Cam eşyalarınızı parlatmak için durulama suyuna sirke ekleyebilirsiniz. Ayrıca sirke fincanlardan çay, kahve lekelerini çıkarır.

Kesme tahtası temizliğinde
Kesme tahtasında gözle görülmeyen kalıntılar ciddi hastalıklara sebep olabiliyor. Sirke zararlı mikroplara karşı iyi bir dezenfektandır.

Kızartmalardan sonra
Kızartma yaptıktan sonra etrafa sıçrayan yağları temizlemek için ve kızartma tavanızı temizlemek için sirkeyi kullanabilirsiniz.

Sebze ve meyvelerin temizlenmesinde
Meyve ve sebzelerdeki gizli kirleri, tarım ilaçlarını ve hatta küçük böcekleri yok etmek için 4 litre soğuk suyun içine 4 yemek kaşığı elma sirkesi koyun, sebze ve meyvelerinizi bunun içinde durulayın.

Buzdolabını temizlemede
Buzdolabınızın içini temizlemede sirke kullanırsanız dolap içinde küf oluşumunu engellersiniz.

Yapışkanlı etiketleri çıkarmada
Cam, plastik gibi yüzeylerdeki fiyat etiketlerini çıkarmak için üzerlerine sirke dökün, birkaç dakika bekleyin ve bir bez yardımıyla çıkarın.

Gümüşlerin parlatılmasında
Gümüşlerinizi temizlemek için takılarınızı yarım bardak sirke ve 2 yemek kaşığı karbonat karıştırdığınız suyun içinde 2-3 saat bekletin. Sonrasında durulayın ve bir bezle kurutun.

Tükenmez kalem lekesi çıkarmada
Tükenmez kalem lekesi olan yere sünger kullanarak biraz sirke bastırın. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

Banyonun temizliğinde
Sirkeyi banyonun demirbaş eşyalarında, fayanslarda, boyalı yüzeylerde kullanabilirsiniz. Kokan tuvaletlerde duvarları, tavanı ve zemini, 4 litre suya karıştıracağınız 1 fincan sirke ve 1 fincan amonyak ve ¼ fincan karbonat ile yıkadığınızda tuvaletlerinizdeki kokunun kesileceğini göreceksiniz.


Bir yanıt yazın

* alanlar zorunludur.