Bunaltıcı sıcaklarla baş etmenin yolları

Sağlımız için tehlike arz eden bunaltıcı sıcaklar başladı. Uzmanların uyarılarına göre Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için saat 10:00-16:00 arasında zorunlu kalınmadığı sürece dışarı çıkılmaması öneriliyor. Hayat şartlarımız söz konusu olduğunda ise dışarı çıkmamak pek mümkün olmuyor. Dışarı çıkmak zorunda olanlar için ise birkaç koruyucu tavsiyemiz var.

1) Su tüketimi artırın;3 litre su için!
Özellikle kalp, böbrek, tansiyon ve şeker hastaları su tüketimini kontrollü bir şekilde artırmalı.

2) Ağır yiyeceklerden uzak durun.
Özellikle yağlı, tuzlu ve çok tatlı tüketmek bu havalarda sizi daha rahatsız edecektir. Lifli gıdaları tüketmeye özen gösterin, bozulma ihtimali yüksek et ürünlerinden olabildiğince uzak durun.

3) Yoğurtla vücut ısınızı dengede tutun!
Yoğurdu yemeklerle ya da yemek aralarında bol tüketmeye çalışın. Yoğurt vücut ısınızın dengelenmesine yardımcı olacaktir. Ayran olarak da tüketmeniz de yine vücut ısınızı dengede tutmanızı sağlayacaktır .

4) Mevsime uygun kıyafetleri tercih edin!
Pamuklu, geniş, açık renkli kıyafetler tercih edin ve şapka kullanmayı unutmayın .

5) Gazlı içeceklerden uzak durun!
Yaz aylarında fark etmeden çok fazla tükettiğimiz gazlı ve katkılı içecekler su kaybını artırdığından bu içeceklerden mümkün olduğu kadar kaçının.

6) Yaz aylarında spor yaparken dikkatli olun!
Sıcak havalarda kısa süre bile egzersiz yapılsa çok fazla su kaybı olacağı için spor yapacaksanız sabah erken saatleri ya da akşam üzerini seçin.

7) Güneş kremi kullanın!
Açık tenli insanlar Güneş’in zararlı etkilerine daha fazla maruz kaldığı için Güneş kremini Güneş’e çıkmadan yarım saat önce sürün, plajda sürülen kremin koruyuculuğu olmuyor.


Bir yanıt yazın

* alanlar zorunludur.