Evde kendi kendinize detoks yapmanın pratik yolu

Detoks terimi günümüzde hem vücudu alkol, uyuşturucu ya da diğer zararlı maddelerden arındırmak; hem de diyet ve kilo kaybı için sağlıklı beslenmek anlamında kullanılıyor. Ancak aslında kapsamı çok daha geniş. Hava kirliliğinden egzoza, yiyeceklerimizdeki böcek ilaçlarından, kimyasal maddelere ya da ağır metallere kadar her şeyden kurtulmaktan bahsediyoruz.

Aynı zamanda ruhunuzu da kötü çevresel etkenlerden arındırıp içsel detoksla vücudunuzu desteklemelisiniz.

Bu sayede böbrekleriniz ve kalın bağırsaklarınız gibi toksin biriken organlarınız arınacak. En başta ağır metaller gibi maddelerden kurtulmak gerek. Sonrasında parazit, mantar gibi organik toksinlerin atımı daha kolay oluyor.

Kimler detoks yapmalı?
Peki detoksa ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız? Sürekli açıklayamadığınız baş ya da sırt ağrılarınız varsa, her şeyi unutuyorsanız, tırnaklarınız ve saçlarınız sık sık kırılıyorsa, çok sık alerjik reaksiyon gösteriyorsanız, temizlik maddelerindeki, böcek ilaçlarındaki kimyasallara maruz kaldıysanız, diüretik* türü ilaçlar içiyorsanız detoksa ihtiyacınız var demektir.

Detoks programınız uzun vadeli ya da kısa süreli olabilir. Kısa süreli detoks programlarının 24 saatlik meyve suyu arınmaları, şelasyon terapisi, kalın bağırsak temizliği ve cilt temizliği gibi örnekleri var.

Uzun vadeli detoks programları ise etten, ağır karbonhidratlardan ve tatlandırıcılardan uzak durmayı, daha fazla sebze, meyve ve sarımsak yemeği, su ve bitki çayı gibi içeceklerin tüketimini artırmayı, vitamin ve diğer destekleri almayı öngörüyor. Ayrıca Yoga ya da Tai Chi gibi bir egzersiz, homeopati gibi alternatif terapiler, akupunktur, hidroteraği ya da masajla da detoksunuzu destekleyebilirsiniz.

detoks-neden-yapilmali

Az para ile detoks yapabilir miyim?
Evde, çok para harcamadan basit detoks uygulamaları yapabilirsiniz. Ancak detoks ihtiyaçlarınızın belirlenmesi için bir doktora ya da sağlık görevlisine danışmanız daha doğru olacaktır.

Banyo tuzları: Evde yapabileceğiniz en temel detokslardan bir tanesi banyo tuzlarıyla yıkanmak olacak. Sıcak su toksinleri cildin üst yüzeyine gönderecek, su soğudukça cildiniz arınacak. Tuzlar terlemenizi sağlayarak detoksu hızlandırıyor ve kalın bağırsağınızı temizliyor.

Limonlu su: Limonlu su evde yapabileceğiniz bir başka ucuz ve kolay detoks. Limondaki asit, arınma sürecine katkıda bulunuyor. Sitrik asit yağ üzerinde çamaşır suyu gibi çözücü bir etkiye sahip. Yağ molekülleri limon sayesinde paramparça oluyor.

Elma: Elma detoksu da bir başka yöntem. Üç en fazla dört gün, sadece çiğ ve olgunlaşmış elmalar yiyerek detoks yapmak mümkün. Özellikle organik elmaları tercih edebilirsiniz. Bu detoksta günde en az 6 elma yemeniz gerektiğini de belirtelim.

Detoks nedir?
Detoks, vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmanın yoludur.

detoks-nedir-nasil-yapilir

Detoks neden yapılır?

  • * Vücut bakımı ve temizliği,
  • * Enerji düşüklüğü, yorgunluk,
  • * Kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sorunları,
  • * Kilo alma, aşırı yeme, iştah açıklığı,
  • * Bağışıklık sistemi zayıflığı, sık hastalanma,

Diüretik nedir?
Hipertansiyon tedavisine yardımcı olmak amacıyla idrar atılımını kolaylaştıran ve fazlalaştıran ilaçlardır. Kan basıncını düşürmek için vücutta tutulan fazla sıvıyı uzaklaştırmak amacıyla kullanılırlar.


Bir yanıt yazın

* alanlar zorunludur.